VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Aplikace eRouška pomáhá v boji proti koronaviru. Sleduje kontakt s lidmi.

11.04.2020

Sdružení COVID19CZ přichystalo novou aplikaci eRouška, která je součástí systému Chytrá karanténa ministerstva zdravotnictví. O kontaktu s dalšími lidmi informuje pomocí Bluetooth. Jak vypadají odesílaná data?

Cílem aplikace eRouška (odkaz na stažení níže) by mělo být minimálně zpomalení šíření nákazy způsobené nemocí Codid-19. Podobná aplikace funguje v dalších státech, například v Izraeli.

Aplikace eRouška je součástí tzv. Chytré karantény, kterou provozuje Ministerstvo zdravotnictví. Aplikace se pomocí Bluetooth spojí s dalšími telefony v blízkém okolí, ve kterých je také eRouška nainstalována a uloží jejich indentifikátory. Pokud bude některý z uživatelů v budoucnu označen pomocí pracovníků hygieny jako infikovaný, tak se vyhodnotí, jestli jste s tímto člověkem byli v kontaktu a budete varováni.

eRouška tedy pomáhá pracovníkům hygienických stanic co nejefektivněji identifikovat potencionální přenašeče nemoci Covid-19 a na nezbytnou dobu tyto osoby izolovat.

Čím více obyvatel České republiky bude mít ve svém mobilním telefonu nainstalovanou aplikaci eRouška, tím lepší síť se vytvoří a tím dříve bude možné začít "normálně" žít bez větších či žádných omezeních.

Jak se aplikace eRouška používá v praxi?

Jak už bylo zmíněno, aplikace eRouška funguje přes Bluetooth v mobilním telefonu. Bluetooth je pak nutné mít neustále zapnuté a aplikace musí běžet na pozadí mobilního telefonu. U Androidu je nezbytné mít povolen přístup aplikace k poloze, i když samotná aplikace polohu dle GPS nijak nesleduje.

Po nainstalování musíte zadat do aplikace své telefonní číslo, na které přijde potvrzovací kód a pochopitelně musíte souhlasit s podmínkami používání aplikace a s tím, že Ministerstvo zdravotnictví smí využívat ke zpracování údaje jako je telefonní číslo a ID, které vygeneruje aplikace eRouška.

Samotná aplikace pak data neodesílá, hygienikům je můžete odeslat pouze Vy a to pomocí patřičného tlačítka. Jak je vidět z obrázku výše, aplikace zaznamená datum, čas, ID aplikace člověka, se kterým jste byli v kontaktu a sílu Bluetooth kontaktu. Data jsou pak zaznamenávána každé dvě minuty.

Pouze prověření hygienici mají přístup k zabezpečenému rozhraní, ve kterém mohou spárovat identifikátory z aplikací s telefonními čísly, která uživatelé zadali při registraci. V aplikaci se dále dočtete: Když nám odešlete informace o setkávání, vyhodnotíme je a smažeme do 12 hodin od jejich odeslání z vašeho telefonu. Vaše telefonní číslo, které jste zadali při registraci, smažeme nejpozději do šesti měsíců od dokončení instalace aplikace, případně dříve, pokud jej již nebudeme potřebovat nebo pokud odvoláte svůj souhlas s jeho zpracováním. Pokud bude pandemie pokračovat i po této době, požádáme Vás znovu o souhlas.

Jak je to se spotřebou energie aplikace eRouška?

Jak je vidět z našeho obrázku, tak aplikace eRouška se podílela na spotřebě po 8 hodinovém používání z 3,02% v poměru ze všech běžících procesů. Celkově baterie ztratila 53% od úplného nabití při běžném používání. Když si teda propočteme oněch 3,02%, tak zjistíme, že aplikace eRouška ukrojila pouhých 1,6% baterie z celkových 53%, které spotřeboval chod telefonu. V případě, že běžně máte na telefonu zapnuté Bluetooth, tak si troufám říci, že spotřebu u této aplikace nemusíte nijak řešit. Testováno na mobilním telefonu Xiaomi Mi9.

Budete používat aplikace eRouška? Napište nám do komentářů v diskuzi.

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!