Nová řada tabletů S9 od Samsungu se dostala na trh před pár týdny. Novinky dostaly několik vylepšení, ale největší změna je u nejmenší varianty Tab S9, která konečně dostala AMOLED displej. Stojí Samsung Galaxy Tab S9 za to?
Recenze Google Nest Mini: vyplatí se připlatit si místo Home Mini?
Nest Mini je druhou generací základního chytrého reproduktoru od Google. Na první pohled vypadá stejně jako Google Home Mini a protože v prodeji jsou obě generace, tak se podíváme na rozdíly a v recenzi si také povíme, jestli má smysl si připlatit za novější model.
Text: Ondřej Kaňa
První generace reproduktoru od Google se jmenovala Home Mini, druhá generace se jmenuje Nest Mini 2. generace. Logiku v tom vidí nejspíše jen Google, my se primárně zaměříme na novější model a porovnáme ho i s o něco málo levnějším bratříčkem. Google Nest mini můžete zakoupit na Alza.cz.
Technické parametry Google Nest Mini
- Zvuk: 360°
- Měniče: 1x 40 mm
- Mikrofon: 3x
- Čip: 4x 1,4GHz ARM
- Napájení: 15W (DC konektor)
- Konektivita: WiFi (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.0, Chromecast
- Rozměry: 98 x 42 mm
- Hmotnost: 181 g
Obsah prodejního balení
V prodejním balení Google Nest Mini dostanete jen to nejnutnější: samotný reproduktor a kabel s napájecím adaptérem. Vzhledem k tomu, že Google oficiálně neprodává své chytré reproduktory v Česku, tak si u prodejce ověřte, jestli dostanete i redukci do české zástrčky, tak jak to dělá například Alza.
Nic víc v prodejním balení nenajdete a vlastně ani není co by se dalo přibalit. Pro samotné použití reproduktoru potřebujete jen přívod elektrické energie a Wi-Fi.
Design
Minimalistický design a opravdu naprosto prvotřídní zpracování. To je to, co si řeknete, když se Vám dostane Nest Mini poprvé do rukou. V naší černošedé variantě sice nevypadá atraktivně na fotkách, jako je tomu u dalších odvážnějších barevných variantách v prodeji, ale zase si dovolím říct, že v barvě, ve které máme reproduktor na recenzi, se hodí do každého interiéru.
Z horní strany je látková tkanina, pod kterou jsou skryty 3 dotyková tlačítka (ovládání hlasitosti a pauza) a také diody, které přes tkaninu prosvěcují. Spodní část je vyrobena z pogumovaného plastu.
Na plastové základně je jedno jediné mechanické tlačítko, které vypíná mikrofon a hned vedle je pak napájecí port. Úplně na spodní straně pak najdeme logo Google a také otvor pro zavěšení reproduktoru na zeď.
Pokud se ptáte, kde je 3,5mm Jack, tak ten reproduktor nemá. Jediná možnost připojení k dalším zařízením je přes Bluetooth.
Funkce a aplikace
Bez aplikace Google Home se neobejdete. Díky ní se reproduktor přihlásí k vaší Wi-Fi síti a tak se teprve stane chytrým. Reproduktor můžete přidat do místností a lze tak ovládat pouze chytrá zařízení, které se nachází v dané místnosti. S aplikací Google Home můžete přidat streamovací služby (ať už pro hudbu nebo filmy) a celkově získáte svého osobního asistenta, který si rozumí s kalendářem, umí spouštět časovač či sdělit předpověď počasí.
Před samotným přidáním reproduktoru do aplikace Home doporučím nastavit na telefonu angličtinu. S češtinou si bohužel aplikace moc nerozumí.
Jak už bylo zmíněno, aplikace je potřebná pro výběr služeb, které budou využívány pro pro přehrávání hudby (Spotify, Youtube Music atd.). Pochopitelně je možné nastavit i filmové služby (Netflix či u v česku ještě nepodporovaný HBO MAX) a díky chromecast můžete spustit přes hlasový povel TV (pokud Chromecast podporuje) a rovnou začít přehrávat konkrétní pořad. Pro přidání služby počítejte s tím, že musíte mít zaplacené předplatné. Pokud předplatné např. u Spotify nebo Youtube Music nemáte, tak je jediná možnost pro přehrávání je pomocí Bluetooth a přímé přehrávání z mobilního telefonu.
Vlastníte-li více Google reproduktorů, tak nechybí možnost vytvořit skupinu pro reproduktory a to vám umožní hrát hudbu z vícero reproduktorů najednou. Aplikace pak nabízí nastavení hloubky basů a nastavení výšek pro přehrávanou hudbu či je zde položka pro nastavení intenzity mikrofonů, které čekají na vaše povely.
Mikrofony mají funkci ultrazvukového snímání, kdy Nest Mini vydává neslyšitelné zvuky, které se odrážejí od předmětů v okolí a vrací se zpět k mikrofonům. Díky tomu informují o změnách v okolním prostoru.
Ultrazvuk také reaguje na přiblížení ruky k reproduktoru a rozsvítí postranní diody. To usnadňuje ovládání reproduktoru (není nutné odhadovat, kde jsou ovládací prvky pro hlasitost).
Reproduktor Google Nest Mini je také možné přidat k účtu Google Duo a provádět tak hovory. Popřípadě je možné komunikovat s dalším reproduktorem v domácnosti a využít jej jako domácí interkom.
Kvalita reprodukce
Reprodukce je velmi dobrá ve středním rozsahu a dá se označit za ideální pro reprodukci mluveného slova. Oproti předchozí generaci má Nest Mini více basové složky (srovnání obou generací níže), nicméně jako basový se tento reproduktor označit opravdu nedá. Výšky jsou pak naprosto nesnesitelné při maximální hlasitosti. V případě maximální hlasitost navíc reproduktor začne nesnesitelně rezonovat. Ideální hlasitost je 50%.
Jedná se o mono reproduktor, díky 360° zvuku jej pak můžete umístit kamkoliv v místnosti. Na požitek z hudby ovšem Nest Mini není stavěný a ani nastavení (ekvalizér) v aplikaci tomu nepomůže. Ovšem na velikost a cenu reproduktoru produkuje Nest Mini nadstandardní výkon. Na podcasty je pak tento reproduktor naprosto ideální.
Google Nest Mini versus Google Home Mini
Zopakuji již napsané: Google Nest Mini je druhou generací Google Home Mini. V prodeji jsou však oba reproduktory a cenový rozdíl je cca 150Kč.
Na první pohled se oba reproduktory neliší v designu. Látka a plastová základna. Home Nest mini má pogumovanou celou část, na které není látka. Home Mini má pogumovanou jen spodní část, na které reproduktor stojí. Zbytek je tvrdý plast. Po stránce zpracování tak vede novější verze reproduktoru. Google Home Mini navíc nemá otvor pro zavěšení na zeď. Rozdíl je také ve způsobu připojení ke zdroji energie. Home Mini využívá microUSB.
Nest Mini má o jeden mikrofon navíc a je to znát v rámci dosahu, kdy reaguje na hlas. Google Home Mini mě slyšel v základním nastavení na vzdálenost 11 metrů. Google Nest Mini pak přidal další dva metry.
U reprodukce zvuku sice oběma reproduktorům chybí stereo zvuk, ale Nest Mini je lepší varianta pro reprodukci hudby. I když jsem tento reproduktor v předchozí kapitole moc nechválil, tak je to určitě lepší varianta než Home Mini a to hlavně pro hutnější podání basů. Basová odezva je totiž dvojnásobná. Respektive: u Home Mini se nedá mluvit o tom, že by měl nějaké basy.
Závěr
Google Nest Mini sice není ideální pro reprodukci hudby, ale v dané cenové třídě a při přihlédnutí na velikost reproduktoru, se musí označit za více než skvělou volbu. Pokud chcete reproduktor spíše na poslech hudby a chcete si zachovat i ovládání chytré domácnosti, tak lepší volbou bude Nest Audio. Ten je ale téměř čtyřnásobně dražší.
Nest Mini je ideální do menších pokojů, ložnic či pracoven. A pokud čekáte na odpověď na otázku jestli Google Home Mini nebo Nest Mini, tak tady moje odpověď: pokud chcete reproduktor pouze pro ovládání domácnosti, tak stačí Home Mini, který naprosto splní tento účel. Ovšem pokud reproduktor chcete i na poslech hudby a vyšší modely jsou již cenově nedostupné, tak příplatek 150Kč určitě stojí za to, abyste si domů pořídili novější Google Nest Mini.
Cena Google Nest Mini a Google Home Mini v českých obchodech:
Diskuze Google Nest Mini
Galaxy Watch6 je nová řada chytrých hodinek od Samsungu s Wear OS, která na první pohled nepřináší nic nového. Jedna změna ale proměnila hodinky výrazně už na první pohled. Jak Samsung Galaxy Watch6 uspěly v testu?
Logitech má úspěch ve své produktové řadě myší MX Master. Poslední verze bezdrátové myši MX Master 3S přináší tišší tlačítka či vyšší hodnotu DPI. A pochopitelně si zachovává svůj ergonomický tvar.
Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.
Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!