VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Samsung Galaxy S25 Ultra: je nová Ultra stále nejlepší Android telefon?

15.02.2025

Nová Ultra od Samsungu přišla o svůj unikátní hranatý design a specifikace na první pohled nepřináší mnoho nového oproti svému předchůdci. Může se Samsung Galaxy S25 Ultra pyšnit titulem král Android telefonů?

Samsung Galaxy S25 Ultra se prodává v několika barevných variantách, já si zvolil šedý titan, který za určitých světelných podmínek by se dal spíše nazývat jako zlatobéžová barva. Samsung Galaxy S25 Ultra můžete zakoupit třeba na Alza.cz

Stejně jako další recenze na tomto webu, tak i tento produkt jsem si koupil za vlastní finanční prostředky a výrobce či distributor neovlivnil výslednou recenzi.

Parametry Samsung Galaxy S25 Ultra

  • Displej: Dynamic LTPO AMOLED 2X 6,9", 1440 x 3120 pixelů (498 ppi), 120Hz, 2600 nitu, HDR 10+
  • Čip: Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm), 2x4,47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3,53 GHz Oryon V2 Phoenix M
  • Grafika: Adreno 830
  • RAM: 12 GB
  • Úložiště: 256/512/1000 GB (UFS 4.0)
  • OS: Android 15 (One UI 7.0)
  • Fotoaparát: hlavní: 200 MP, f/1,7, 24 mm, 1/1,3", 0,6 µm, vícesměrový PDAF, OIS , Širokoúhlý: 50 MP, f/1,9, 120˚, 0,7 µm, dual pixel PDAF, Teleobjektiv 1: 10 MPx, f/2.4, 70mm, 1/3.52", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optický zoom, Teleobjektiv 2: 50 MP, f/3,4, 111 mm, 1/2,52", 0,7 µm, PDAF, OIS, 5x optický zoom , Přední kamera: 12 MP, f/2,2, 26 mm (širokoúhlý), 1/3,2", 1,12 µm, duální pixel PDAF
  • Video: 8K 30fps, 4K 120fps, 1080p 240fps, 720p 960fps, HDR10+, 10 bit HDR, OIS stabilizace
  • Baterie: 5000 mAh, drátové 45W nabíjení, bezdrátové 15W nabíjení Qi2, reverzní 4,5W nabíjení
  • Rozměry: 162,8 x 77,6 x 8,2 mm, 218 g

Představení Samsung Galaxy S25 Ultra

Od roku 2022 má modelová řada Ultra ve svém těle S-Pen a nejen toto pero dělá z tohoto telefonu vlajkový model od Samsungu. V prodejním balení Galaxy S25 Ultra najdeme kromě telefonu a pera ještě USB-C kabel, sponu na vytažení šuplíku SIM karty, a to je vše.

Ostré hrany a zabolené záda (a do modelu S23 Ultra také zaoblený displej), to byl ikonický design, který zdobil Ultru a nebylo možné si tento telefon splést s žádným jiným telefonem. To už ovšem neplatí. Samsung Galaxy S25 Ultra má nově plochou přední i zadní stranu a lehce zaoblené rohy. Když jsem viděl první 3D modely, tak se mi telefon nelíbil a bylo mi líto, že Ultra přichází o svůj hranatý design. Ovšem teď, když vidím telefon na vlastní oči, tak musím uznat, že tento nový design vypadá mnohem lépe a moje Galaxy S23 Ultra vypadá po designové stránce velmi zastarale. Každopádně i přes ostré rohy u S23 Ultra se mi tento starší telefon držel v ruce daleko lépe, a to nejspíše díky zaobleným zádům.

Samsung Galaxy S25 Ultra má nepatrně větší displej oproti svým předchůdcům, zároveň ale menší rozměry. Hlavně se snížila jeho hmotnost. I když je to pouhých 14 gramů, tak v ruce je to opravdu znát. Galaxy S25 Ultra vypadá také na první pohled mnohem kompaktněji.

Displej telefonu chrání nové Gorilla Armor 2, jde o sklo, které podle marketingových materiálů přežije pád až z výšky 2,2 m na povrch odpovídající složení betonu. Protože se jedná ale o telefon, za který jsem dal své vlastní peníze, tak tuto vychytávku nebudu zkoušet. Pro mě výhodou nového skla je jeho antireflexní úprava. Jak už jsem zmínil, přecházel jsem z telefonu Galaxy S23 Ultra, který neměl tuto antireflexní vrstvu. Majitelé Galaxy S24 Ultra už tuto úpravu znají, já jsem ale jak v Jiříkově vidění. Toto by měl mít každý telefon! Je to opravdu paráda, displej to dělá čitelným v drtivé většině světelných podmínek.

Pod displejem je pak ultrazvuková čtečka otisků prstů. Ta nepatří mezi největší na trhu, ale je opravdu blesková.

Kolem samotného displeje jsou velmi tenké rámečky, na horní straně je průstřel pro selfie kameru. Otvor pro reproduktor pod horním rámem je téměř neviditelný. Druhý reproduktor je pak na spodní straně telefonu. Reproduktory hrají hlasitěji než u Galaxy S23 Ultra, dokonce u nich najdete i něco, co by se dalo nazvat náznakem basového projevu. Jedná se o jedny z nejlepších reproduktorů o mobilních telefonů, i když hudbu si raději budu pouštět jen přes sluchátka.

Rám telefonu Samsung Galaxy S25 Ultra je vyroben z titanu. Jak už bylo zmíněno, rohy jsou zakulacené, jinak je rám plochý. Záda telefonu jsou skleněná a stejně jako rám jsou u mé barevné varianty extrémně náchylná k otiskům prstů.

Zadní strana telefonu je pak vyhrazena pro objektivy fotoaparátů. Ty celkem dost vyčnívají a jejich krytka nedoléhá až k tělu telefonu, což je silný magnet na prach, který se v této části drží a obtížně se čistí.

Pero S-Pen je stále na levé straně, design je podobný tomu, co už známe. O něco více ovšem vyčnívá z těla telefonu než u předchůdců, a to kvůli zaobleným rohům. Nevypadá to dobře. S-Pen navíc přišel o Bluetooth. Tedy gesta nebo spoušť fotoaparátu je pro pero něco, co nezvládne. Ač jsem gesta nikdy nepoužíval a na spoušť mám hodinky Samsung, tak to může být pro některé zájemce o telefon citelná ztráta.

Na opačné straně od pera je pak šuplík pro SIM kartu. Telefon Galaxy S25 Ultra pojme až dvě fyzické SIM a pochopitelně v dnešní době nechybí podpora eSIM.

6,9" AMOLED Displej

Pokud se podívate na parametry nového Samsung Galaxy S25 Ultra, tak jedinou změnou oproti loňskému modelu je úhlopříčka displeje. Rozdíl je ale natolik zanedbatelný (0,1"), že si ho nevšimnete, ani když oba telefony máte vedle sebe.

6,9" displej má rozlišení 1440 x 3120 pixelů s poměrem stran 19,5:9. Obnovovací frekvence je 120Hz a může klesnout až na 1Hz. Displej podporuje HDR10+ a protože Samsung ignoruje Dolby Vision i u svých televizorů, tak podporu tohoto standardu nečekejte ani u tohoto telefonu. Netflix a další streamovací služby si přehrajete maximálně ve Full HD rozlišení.

Displej je na pohled opravdu krásný a jeho největší slabinou je, že jde jen o 8bit panel. V roce 2025 a u telefonu s takovou cenu bych čekal, že výrobce nasadí 10 bitový displej.

Maximální jas udává Samsung 2600 nitů, což není nejvyšší hodnota na trhu, ale díky antireflexní vrstvě, o které jsem už psal výše, není problém s jeho čitelností ani venku na přímém slunci. Nutno ale zmínit, že je únor a letní slunce telefon nepoznal. Také je otázka, co se stane s maximálním jasem displeje až bude venku 40°C a více.

V menu telefonu je možné si nastavit dva režimy - Živý a Přirozený. Osobně používám režim Živý s nastavením vyvážení bílé na studené a s ručním doladěním modré, červené a zelné, tak aby to vyhovovalo mým očím (a to hlavně zobrazení bílé barvy).

Baterie, výdrž, nabíjení

Samsung Galaxy S25 Ultra má baterii s kapacitou 5000 mAh. Konkurence, hlavně ta čínská, nabízí kapacitu vyšší. Pro většinu lidí bude tento telefon jednodenním telefonem. I když se Samsung snaží zachránit relativně nízkou kapacitu baterie optimalizací spotřeby celého systému.

Na Samsung Galaxy S25 Ultra mám nastavenu Adaptivní plynulost pohybu (až 120 Hz), rozlišení displeje na QHD+ (3120 x 1440), Always On Displej je spuštěn od probuzení do usnutí a k telefonu jsou připojeny hodinky Samsung.

S tímto nastavením jsem běžně viděl 6 hodin zapnutého displeje. Plus minus 20 minut. Jde o běžné použití telefonu, kde se střídají každodenní činnosti. Pokud se budete převážně dívat na videa ze streamovacích služeb, tak se dostanete s přehledem k 8 hodinám a více rozsvíceného displeje na jedno nabití. Naopak při focení a nahrávání videa procenta baterie doslova mizí před očima.

Těch 6 hodin je s překvapením podobná hodnota, jako byla u Galaxy S23 Ultra. Tady jsem i přes stejnou kapacitu baterie čekal o něco lepší výsledek s novou One UI 7.

Během noci, kdy telefon je připojený k Wi-Fi a synchronizace je zapnutá, se z mobilu ztrácí zhruba 0,5% kapacity baterie za hodinu.

Už od modelu Galaxy S25 Ultra má nejvyšší model telefonu od Samsungu 45W nabíjení. Je to hodnota, která nikoho v dnešní době neoslní.

S 3A kabelem, který je součástí balení telefonu a s 65W nabíječkou Samsung se za 62 minut telefon nabil z 5% na 100%, po 30 minutách od začátku nabíjení telefon ukazoval 69% baterie.

Samsung Galaxy S25 Ultra podporuje standard Qi2, magnetické kroužky ovšem telefon nemá a pokud je chcete využít, tak si musíte zakoupit pouzdro.

Nadstavba One UI 7.0

Samsung Galaxy S25 Ultra přichází do prodeje s Androidem 15, který je překrytý nadstavbou One Ui 7.0. Celých sedm let by pak měly být dostupné aktualizace. Tedy tento telefon by se měl dočkat až Androidu 22. Ale tak dlouho asi nikdo telefon mít nebude.

Nově máme rozdělenu roletku pro oznámení a nastavení do dvou samostatných stránek, které se po vzoru iPhone spouští dle místa, kde roletku stáhnete. Naštěstí to jde vypnout a můžete tak zůstat u toho, co bylo u předešlé verze.

Součástí One Ui jsou také vlastní aplikace Samsungu (galerie, moje soubory, kalkulačka, prohlížeč a další).

Samsung se hrdě hlásí hlavně ke svým AI funkcím, kde v hlavní roli je Google Gemini ve spojení se Samsung Bixby.

Skvělá je funkce Výběr AI, kterou spustíte z bočního panelu. Tato funkce vám umožní zkopírovat text (a to klidně i z fotky), připnout výběr obrazovky na displej, kopírovat. Z videa umí udělat GIF a z fotografie udělat tapetu.

Circle to search už známe z předchozí verze One UI. Tato funkce od Google nově umí vyhledat přehrávanou hudbu a vyhledat vše, co se nachází na displeji.

Zmíněný Gemini funguje česky (v tomto případě ale přijdete o příkaz Hi Google a je nutné asistenta vyvolat pomocí tlačítka), dokáže odeslat SMS zprávu či vytočit kontakt. Navíc umí fungovat mezi vícero aplikací od Samsungu a Google současně. Můžete se například zeptat, na jakou částku je vaše poslední vyúčtování od operátora a částku si vložit třeba do poznámek. Gemini prohledá Gmail, řekne částku a v poznámkách vytvoří novou položku. Na vše se můžete ptát zcela přirozeně, nemusíte přemýšlet, jaké slova a v jakém pořadí použít. Skvěle to funguje nejen s Gmailem, ale také s kalendářem a dalšími aplikaci Google a Samsung. Česky dokáže také provést nastavená systému telefonu.

Další novinkou je funkce Now Brief, která zobrazí informace z kalendáře, ukáže vám na kdy máte nastavený budík (kterému říká infantilně "budíček"), popřípadě vám ukáže přehled vaší denní aktivity. Funkce, které je spíše zbytečná, protože nepřináší nic nového.

Samsung Galaxy S25 Ultra podporuje také Samsung DeX, tedy zrcadlení telefonu do monitoru a vytvoření desktopového postředí. Lze jej využít také bezdrátově v případě, že monitor či televize podporuje Miracast. Telefon ovšem přišel o podporu DeX pro Windows, kde jako náhrada je Link To Windows.

Výkon Samsung Galaxy S25 Ultra

Naštěstí žádný Exynos! Po zkušenosti s Galaxy S22 Ultra bych si Samsung s jejich vlastním čipem nekoupil. A to ani po předčtení všech kladných (a jistě naprosto objektivních) recenzí. Naštěstí Samsung u celé řady S25 sází na čip Snapdragon. Konkrétně jde o Snapdragon 8 Elite.

Snapdragon 8 Elite má dvě jádra Prime taktovaná na frekvenci (až) 4,47 GHz a šest jader Performance pak mají frekvenci 3,53 GHz.

Úložiště UFS 4.0 od kapacity 256 GHz (recenzovaný telefon) až po 1TB je vždy spojeno s 12 GB pamětí RAM (LPDDR5X).

Ode mě se nedočkáte čísel z banchmark testů, protože jsou podle mě zbytečná. Každopádně vězte, že momentálně není na trhu výkonnější čipset a ať budete s telefonem dělat cokoliv, tak výkon mu scházet nebude.

Při hraní her se telefon sice zahřívá, ale není to nic zásadního. Pokud budete telefon Samsung Galaxy S25 Ultra využívat pro bezdrátové připojení Android Auto a k tomu se bude telefon bezdrátově nabíjet, tak se telefon dokáže opravdu hodně zahřát. Jakože opravdu hodně. Ale třeba u S22 Ultra se telefon po 30 minutách takového používaní prostě od Android Auto odpojil. U Galaxy S25 Ultra se nic takového neděje ani po hodině a půl jízdy (a nedělo se to ani u Galaxy S23 Ultra).

Pro majitele Galaxy S24 Ultra je u nového modelu jediná novinka, a to nový ultraširokoúhlý foťák, který má vyšší rozlišení (50MPx). Já jako člověk přecházející z Galaxy S23 Ultra jsem jako bonus přišel o skvělý desetinásobný optický zoonm. Hlavní 200 MPx fotoaparát je pak stejný už od roku 2023.

Kvalita fotografií

Denní snímky

Fotky z hlavního foťáku jsou i přes výše napsané jiné. Hlavně v barevném podání. A i když samotný senzor nepatří k tomu největšímu na trhu, tak pořizuje stále velmi obstojné snímky. Hlavně méně digitálně doostřuje a fotky vypadají více přirozeně. Ostrost se ztrácí až na okrajích fotek. Dynamický rozsah je velmi dobrý, i když by v dnešní době mohl být o něco lepší. Fotky mi připadají tmavší než na Galaxy S23 Ultra. Hlavně u trávy bych si představoval více detailů.

Ultrašíro je asi nejlepší širokoúhlý fotoaparát od Samsungu všech dob. Ano, není to žádný zázrak, ale lepší fotky u Samsungu zatím nebyly. Dynamický rozsah je dobrý, a i když se na první pohled snížila ostrost, tak fotky vypadají více přirozeně a obsahují více detailů než na Galaxy S23 Ultra.

3x telefoto je asi nejslabší článek celé fotosoustavy u Galaxy S25 Ultra. Barevně je na tom velmi dobře, dynamický rozsah není špatný. Postrádá ovšem ostrost a má velmi málo detailní fotky. U tohoto foťáku Samsung hodně zaostává.

5x telefoto je asi nejzbytečnější fotoaparát. Nebo to aspoň přijde mně, který jsem přešel z Galaxy S23 Ultra a přišel jsem tak o u telefonu unikátní 10x optický zoom. Dynamický rozsah je v pořádku, ostrost není největší, ale na teleobjektiv je to v rámci mobilních telefonu OK.

Všechny fotografie pořízené telefonem Samsung Galaxy S25 Ultra (včetně fotek z teleobjektivů) jsou k otevření i stáhnutí zde.

Překvapením pro mě je, že Samsung sjednotil barevný výstup ze všech fotoaparátů. Dříve to samozřejmost nebývala.

Noční snímky

Hlavní fotoaparát dělá v noci v podstatě úplně shodné fotografie jako tomu bylo u modelu Galaxy S23 Ultra, o něco lepší je vyvážení bílé, ovšem pořád to není v noci dokonalé. Šum ve fotkách moc není, ale s ostrostí to není úplně nejlepší. Pokud ručně přepnete při focení na noční režim, tak se SW snaží fotky doostřit. Ovšem toto digitální doostření vypadá velmi špatně. Celkově jsou výsledky v noci u hlavního fotoaparátu spíše podprůměrné.

Ultrašíroký foťák, který je zcela nový lépe zvládá vyvážení bílé, než tomu bylo u předchozích modelů, ale stejně jako u hlavního foťáku je to i zde ne moc dobré. Ostrost je na poměry širokého objektivu dostatečná, šumu je ve fotkách o něco více, ale není to nic hrozného.

3x telefoto v noci nedělá tak špatné fotky, jak jsem od tohoto foťáku čekal. Ve fotkách je sice dost šumu, ostrost není dokonalá, ale na to, jak starý a malý senzor to je, výsledky by očekával horší. Na druhou stranu, fotky nejsou tak dobré, aby si zasloužily větší pochvalu.

5x telefoto je v noci na hranici použitelnosti. Někdy jsem měl pocit, že spíše jde o digitální výžez z hlavního fotoaparátu (což klidně může být). Mnoho šumu, nízká ostrost, málo detailů jsou věci, které radí s tímto fotoaparátem v noci spíše nefotit.

Všechny fotografie pořízené telefonem Samsung Galaxy S25 Ultra (včetně fotek z teleobjektivů) jsou k otevření i stáhnutí zde.

Kvalita videa

Samsung Galaxy S25 Ultra dokáže nahrávat video až do rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu, které je dostupné u hlavního, širikoúhlého a 5x fotoaparátu. U všech fotoaparátů pak zvládá až 4K 60 fps video. Stabilizace je pak dostupná u všech senzorů a u každého rozlišení, které je dostupné. Vylepšením je, že může být nově nahráváno 10 bit video. K dispozici je také nově Log formát, tedy video, které si barevně upravíte v postprodukci. Telefon po natočení videa také umožňuje úpravu zvuku u pořízeného videa. Můžete například snížit hluk a zvýšit hlas.

8K video nemá tolik ostrosti, kolik bych si představoval, dynamický rozsah je ovšem skvělý. 4K video hlavně u hlavního senzoru je pak parádní a daleko lepší než u S23 Ultra. A to přes to, že oba telefony mají stejný senzor. Na video má ovšem velký vliv použitý čipset. 4K video u 3x teleobjektivu pak už hodně postrádá detaily, barevně je na tom ale velmi dobře. U 5x objektivu je pak na zvážení, jestli ho používat pro video. Výsledky nejsou zrovna působivé. V noci pak videa mají celkem hodně šumu (více než u fotografií).

Vyvážení bílé je naprosto v pořádku a dynamický rozsah si zaslouží pochvalu. Stabilizace je jedna z nejlepších na trhu mobilních telefonů. Vidět to jde hlavně u teleobjektivů, kde je video stabilizované na prvotřídní úrovni.

Ukázkové videa obsahují i originální zvukovou stopu.

Závěr

Samsung Galaxy S25 Ultra svým názvem naznačuje, že by to měl být nejlepší telefon na trhu, má ovšem své mouchy. Baterie má menší kapacitu než některé čínské modely. Ovšem i s touto kapacitou zas až tak nezaostává v celkové výdrži. Více mně osobně vadí menší rychlost nabíjení. Na druhou stranu, je hodina z nuly na sto opravdu málo?

Senzory použité u fotoaparátů také nejsou na úrovni, jako u čínský TOP modelů. A i když je téma focení vždy nejvíc diskutované, tak jsem přesvědčený, že většina uživatelů si výsledné fotky prohlídne maximálně na displeji telefonu a tyto fotky skončí maximálně na některé sociální síti, kdy díky velké komprimaci ztratí svou kvalitu i kdyby byly focené zrcadlovkou. Navíc rozdíly mezi TOP modely jsou u fotek za dne celkově tak minimální, že je vidí jen hejtři, kterým ovšem vadí na každém telefonu něco, a to jen z důvodu, aby mohli vyvolávat flame v diskuzích. U nočních fotek Samsung Galaxy S25 Ultra za konkurencí zaostává znatelněji. 3x teleobjektiv je pak opravdu velmi špatný. Ve výsledku je ale focení jednou z nejméně častou věcí, kterou s telefonem budete dělat.

Samsung Galaxy S25 Ultra není v žádné disciplíně vyloženě špička, ale zároveň je ve všech kategoriích vyváženě velmi dobrý a vysloveně nic nedělá tento telefon špatně. Navíc One UI (ať se to libí nebo ne) je za mě jedna z nejlepších (ne-li nejlepší) nadstaveb Androidu.

Paradoxně největším konkurentem na trhu pro Galaxy S25 Ultra je loňský model, který je stále v době vydání recenze v prodeji. Kvalita fotografií je v podstatě stejná, kapacita baterie taky, majitelé S24 Ultra mají také antireflexní vrstvu displeje a viditelnou změnou je jen nové One UI, které loňský model také dostane a pak design.

Já osobně přecházel z Galaxy S23 Ultra a jsem z nového modelu nadšený: nový design, nové materiály (titan), antireflexní vrstva.

No a pokud máte nepovedený Samsung Galaxy S22 Ultra nebo dokonce starší telefon, tak není důvod váhat k přechodu na novinku v podobě Samsung Galaxy S25 Ultra.

Navíc pokud nechcete čínský telefon (a to, že jeden model z 10 čínských dělá lepší fotky u jednoho z fotoaparátů není pro mě argument), tak nemáte moc na výběr. Jestli chcete Android, tak odpadá Apple a jestli chcete čipset, který není na úrovni nižší střední třídy z roku 2022, tak opadá i Google Pixel.

Osobně tak mám asi největší problém s názvem. Ultra – tady si člověk představí ultimátní přístroj, který nemá žádné kompromisy a tím Galaxy S25 Ultra není. Jde vidět, že Samsung stagnuje a nejspíše z důvodů šetření se nepouští do větších inovací. Zatím to ještě stačí. Samsung Galaxy S25 Ultra je prostě stále nejlepší Android telefon na trhu. Otázka je jak dlouho. A další otázka je, jestli tomu bude i s dalším modelem.

Samsung Galaxy S25 Ultra 12GB/512GB S938B Titanium Black lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>


Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!