Nová řada tabletů S9 od Samsungu se dostala na trh před pár týdny. Novinky dostaly několik vylepšení, ale největší změna je u nejmenší varianty Tab S9, která konečně dostala AMOLED displej. Stojí Samsung Galaxy Tab S9 za to?
Recenze Xiaomi Mi Smart Standing Pro: chytrý a tichý ventilátor, který nepotřebuje kabel k provozu
Recenze Xiaomi Mi Smart Standing Pro: chytrý a tichý ventilátor, který nepotřebuje kabel k provozu
Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro je ventilátor, který můžete ovládat pomoci Google asistenta či přes Alexu od Amazonu. Navíc je velmi tichý a se zabudovanou baterií nepotřebuje ke svému provozu připojení kabelem. Jak uspěl v naší recenzi?
Text: Ondřej Kaňa
Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro má poměrně vysokou cenu na kategorii ventilátorů, ale pokud vezmeme v potaz jeho parametry, tak rázem zjistíme, že tento ventilátor je opět velmi výhodný v poměru cena a kvalita, tak jak je u Xiaomi zvykem.
Parametry Xiaomi Mi Smart Standing Fan Pro
- Výkon: 24 W
- Hlučnost: <55 dB(A)
- Lopatky: 7 x, celkový průměr 350 mm
- Dosah proudění vzduchu: 14 m
- Baterie: 2800 mAh, Li-Ion, až 20 hodin provozu
- Wi-Fi: 2,4GHz
- Propojení s asistenty: Google a Alexa
- Rozměry: 950 x 343 x 330 mm
- Hmotnost: 3,2 Kg
Obsah prodejního balení
Protože je ventilátor Mi Smart Standing Pro v krabici rozložený, tak je krom držáku s motorem, lopatek, základny se zabudovanou baterií, nabíjecí základny a mřížky v prodejním balení také imbusový klíč a sada šroubků. Montáž je ovšem velmi snadná a zvládne ji i méně zdatný uživatel. Já jsem toho zdárným příkladem.
Design a základní funkce ventilátoru
Základna a horní část část ventilátoru jsou vyrobeny z plastu, stojan je kovový. Celkové zpracování je naprosto špičkové. Design je velmi jednoduchý až minimalistický a ventilátor vypadá velmi dobře. Někomu může po designové stránce možná překážet pouze to, že je k dostání pouze v bílé barvě.
I když je Mi Smart Standinbg Fan Pro připraven pro ovládání pomocí aplikace v mobilním telefonu, tak má na horní částí krytu motoru i 4 funkční tlačítka: tlačítko pro zapnutí a vypnutí, tlačítko pro ovládání rychlosti a přepnutí módů, tlačítko oscilace a konečně i tlačítko časovače. Najdeme zde také šest diod. Ty značí připojení k Wi-Fi, zapnutý mód přírodního vánku a 4 diody indikují rychlost ventilátoru.
A ještě jedna dioda se nachází na základně pro stojan ventilátoru. Ta ukazuje stav baterie. V případě, že je ventilátor připojen k nabíjení, tak při baterii pod 30% bliká oranžově, u baterie mezi 30 a 100% bliká bíle a při úplném nabití zhasne. V případě, že ventilátor běží na baterii, tak dioda svítí oranžově při 1 až 30% procentech a svítí bíle mezi 30 a 100%. Největší slabinu tohoto ventilátoru pak vidím v tom, že není jiná možnost, jak sledovat stav baterie krom zmíněných barevných indikací diody. Ani v aplikaci se stav baterie nezobrazuje. Tohle by chtělo ještě vylepšit.
Když už jsme u baterie, ta má kapacitu 2800 mAh a podle výrobce vydrží až 20 hodin. Tato hodnota je pro případ, že je ventilátor nastaven na nejnižší rychlost bez oscilace. Mně ventilátor běžel bez oscilace na 20% rychlost otáčení kolem 16 hodin.
Nabíjecí adaptér je magnetický, takže ventilátor k němu jednoduše přicvaknete po přiblížení základny stojanu a není nutné žádné připojování konektoru. To že má ventilátor baterii povařuji za naprosto skvělou věc. Mi Smart Standing Pro se dá postavit kamkoliv do místnosti a není nutné si lámat hlavu s umístěním kabelu (ten má mimochodem délku 1,6 metru). Navíc si ventilátor můžete vzít třeba na balkon nebo zahradu. Skvělé!
Co potěší hlavně ty, kteří chtějí ventilátor používat v ložnici je fakt, že ventilátor je naprosto tichý. Na nejnižší rychlost se hlučnost pohybuje kolem 30 dB. Motor neuslyšíte vůbec, lopatky opravdu jen velmi tiše. Daní za tichý chod ovšem může být pro někoho nižší maximální výkon. Počítejte s tím, že nad vzdálenost více než 10 metrů si v létě s osvěžením ventilátor moc neporadí.
Pouze manuálně je možné nastavovat sklon ventilátoru a to o 23° směrem nahoru a 16° dolů.
Aplikace a další funkce
Pro další funkce a použití v "chytré" domácnosti je nutné použít aplikaci Mi Home a propojit ventilátor s mobilním telefonem pomocí Wi-Fi. Pozor na to, že ventilátor podporuje pouze 2,4GHz síť.
V aplikaci Mi Home se potom otvírají další možnosti pro ventilátor Mi Smart Standing Pro. Tou první je, že lze nastavovat rychlost otáčení lopatek ve 100 krocích. Ano, opravdu aplikace nabízí 100 úrovní rychlosti ventilace. Upřímně, jde spíše o marketing, protože rozdíl mezi rychlostí na 1% a 2% opravdu nepoznáte (stejně tak mezi 99% a 100%) a vystačíte si s posunem mezi úrovní 1 (1 %), úrovní 2 (35%), úrovní 3 (70%) a úrovní 4 (100%) - tedy s úrovněmi, které nabízí i tlačítka na samotném ventilátoru.
V aplikaci máte také volbu mezi přímým a přírodním vánkem. Ten přímý, to je to, co známe od všech ostatních ventilátorů, tedy ventilátor prostě fouká. Přírodní vánek mi ovšem vyhovuje daleko více. Nejen, že v tomto režimu mi přijde ventilátor ještě tišší, tak navozuje daleko příjemnější pocit. Vzduch na vás neproudí přímo, ale intenzitu různě mění.
Pokud máte vypnutou oscilaci, tak můžete v aplikaci měnit směr ventilátor ručně zleva doprava a obráceně a tedy naprosto přesně nastavit směr, kam má ventilátor foukat. Pokud oscilaci zapnete, tak je možné nastavit i její rozsah: 30, 60, 90, 120 a dokonce i 140°. Mimochodem oscilace je také velmi tichá a ve většině případů ventilátor vůbec neuslyšíte.
V aplikaci je dále možné nastavit zpoždění vypnutí ventilátoru a to až o 8 hodin. Tedy ventilátor se automaticky vypne po uplynutí nastaveného času. Dále aplikace nabízí možnosti vypnout diody ventilátoru, zvuk zapnutí a je zde také dětská pojistka, která "znefunkční" tlačítka na ventilátoru a ten je pak možné ovládat jen z aplikace. Nechybí ani možnost nastavení časovače, kdy se ventilátor spouští v určitý čas, popř. pokud máte chytrý teploměr od Xiaomi, tak je možné také spuštění ventilátoru při dosažení nastavené teploty v místnosti.
Xiaomi Mi Smart Standing Pro je možné propojit i do chytré domácnosti od Google či Amazonu a ovládat jej například pomocí Google Nes Mini, jehož recenzi jsme nedávno přinesli na našem webu. Bohužel tady nejsou možnosti vůbec bohaté. Resp. je zde možnost pouze zapnout a vypnout ventilátor a s tím spojená možnost zapojit ventilátor do rutin. Pro vše ostatní musíte do již zmíněné aplikace Mi Home.
Závěr
Pokud v létě doma trpíte a z nějakého důvodu nechcete používat klimatizaci, tak ventilátor je jednou z mála možností, jak přežít tropické letní dny. Xiaomi Mi Smart Standing Pro je skvělá volba pro ty, kteří chtějí opravdu tichý ventilátor, který je možné připojit do své chytré domácnosti. Velkým bonusem je pak u Mi Smart Standing Pro zabudovaná baterie, kdy jakákoliv manipulace s ventilátorem je naprosto jednoduchá. Navíc možnost jej přenést na zahradu nebo terasu je také úžasná.
Jako nedostatek se dá považovat to, že po připojení k chytré domácnosti od Google či Amazonu je možné ventilátor jen zapnout a vypnout a pro všechny další funkce je nutné spustit aplikaci od Xiaomi. A pak už je tady jen otázka ceny. Každopádně v ceně do 3000Kč nenajdete moc ventilátorů, které jsou takto tiché a už vůbec ne ty, které je možné ovládat přes mobil a ještě jsou schopné fungovat na baterii. V tomto ohledu tedy je Mi Smart Standing Pro jasná volba v poměru cena a výkon. Pokud ovšem oželíte baterii, tak je možnost si pořídit levnější variantu a to ventilátor Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C, který se dá zakoupit už s cenou kolem 1000Kč:
Cena Xiaomi Mi Smart Standin Pro v českých obchodech:
Fotogalerie Xiaomi Mi Smart Standing Pro
Diskuze Xiaomi Mi Smart Standing Pro
Galaxy Watch6 je nová řada chytrých hodinek od Samsungu s Wear OS, která na první pohled nepřináší nic nového. Jedna změna ale proměnila hodinky výrazně už na první pohled. Jak Samsung Galaxy Watch6 uspěly v testu?
Logitech má úspěch ve své produktové řadě myší MX Master. Poslední verze bezdrátové myši MX Master 3S přináší tišší tlačítka či vyšší hodnotu DPI. A pochopitelně si zachovává svůj ergonomický tvar.
Aplikace Google Home nově nabízí widgety. Dostupné jsou už i v Česku
Eurosport ruší premium předplatné, nově tak bude cena více než 5x dražší
Nejlepší aplikace pro hodinky Samsung, Google a další s Wear OS v roce 2024
Vyzkoušeli jsme Matter: budoucnost chytré domácnosti
Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.
Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!