VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Xiaomi Mi 9: černý kůň mezi TOP mobily

19.03.2019

Xiaomi Mi 9 chce útočit na konkurenční vlajkové lodě tím nejlepším a to za nízkou cenu. Jedná se o první telefon s čipem Snapdragon 855, nechybí bezdrátové nabíjení a velký AMOLED displej. Jak uspěl Xiaomi Mi 9 v naší recenzi?

Technické parametry Xiaomi Mi 9

  • Displej: superAMOLED 6,39", 1080 x 2340 pixelů (403ppi), poměr stran 19,5:9
  • Čip: Qualcomm Snapdragon 855 (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485)
  • Grafika: Adreno 640
  • RAM: 6GB
  • Úložiště: 64/128GB (dle verze)
  • OS: Android 9 (MIUI 10)
  • Fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, 54 mm ( teleobjektiv), 1/3,6 ", 1,0 µm, Laser / PDAF, 2x optický zoom; 16 MPx, f/2,2, 13 mm (ultrazvuk), 1/3,0", 1,0 µm, Laser / PDAF; 48MPx, f/1,8, 1/2 ", 0,8 µm, Laser / PDAF
  • Video: 4K (2160p) 30fps, Full HD (1080p) 60fps
  • Rozměry: 157,5 x 74,7 x 7,6 mm a 173g
  • Zakoupíte na Alza.cz
Xiaomi Mi 9 6GB/128GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Videopohled

Představení Xiaomi Mi 9

Již po vybalení z krabice budete nejspíše z telefonu nadšeni. A to jak po konstrukční, tak i po designové stránce. Nám se na recenzi dostal Xiaomi Mi 9 v černé variantě, která je ve skutečnosti spíše šedá. Boky telefonu jsou vyrobeny z kovu, přední a zadní část je skleněná. Zpracování Mi 9 je opravdu příkladné, jen na zadní straně po chvilce používání najdete všechny své otisky prstů. Dobrou zprávou je, že telefon vůbec neklouže z ruky.

Displej na přední straně je kryt ochranným sklem Gorilla Glass 6 a zadní strana si musela vystačit s verzí 5. Nad displejem najdeme sluchátko pro hovory, které je opravdu malé a možná Vám bude trvat nějaký čas, než najdete správnou polohu na svém uchu, abyste dobře slyšeli protistranu. Jde ovšem jen o zvyk a po dvou třech hovorech už problém mít nebudete. Také zde najdeme miniaturní diodu, která informuje o zmeškaných událostech. Displeji se budeme věnovat v samostatné kapitole, zde jen zmíním, že Xiaomi Mi 9 má v displeji výřez pro čelní kameru.

Na pravé straně Xiaomi Mi 9 najdeme kolébku pro ovládaní hlasitosti a také tlačítko pro zapnutí. Obě tlačítka mají dobrou pozici a jdou nahmátnout velmi snadno. Zpracovány jsou tlačítka z kovu, a to i tlačítko na levé straně telefonu. Ano, i zde máme tlačítko, které spouští vybrané aplikace či vyhledávání Google. Kdyby tam nebylo, tak by se vůbec nic nestalo. Tedy alespoň já toto tlačítko vůbec nemám rád. Neustále ho mačkám, když držím telefon v ruce a spouštím to, co nechci. Na levé straně Mi 9 najdeme ještě šuplík pro 2 nanoSIM karty, bohužel chybí podpora paměťových karet.

Spodní strana telefonu je vyhrazena pro mikrofon, reproduktor a USB-C port. Zcela chybí podpora 3,5mm Jacku a v balení najdete redukci z USB na tento "hudební" konektor. Na horní straně pak najdeme infraport a sekundární mikrofon. Ještě se vrátím k zádům Xiaomi Mi 9, kde najdeme trojici objektivů (k fotoaparátům se dostaneme níže) a přisvětlovací dioda. Objektivy fotoaparátů bohužel až příliš vyčnívají z těla telefonu a to i v případě, že telefon dáte do pouzdra, které je v prodejním balení.

Xiaomi Mi 9 je první telefon v prodeji, který je osazen čipem Snapdragon 855. Následující slova nebudou patřit ani tak k testovanému telefonu, ale právě k čipu. Je opravdu neuvěřitelné, jaký posun jsme zaznamenali oproti SD845 a to hlavně v rychlosti. Telefonu nedělá problém absolutně nic a pořád má výkon na rozdávání. Spusťte co chcete, dělejte na telefonu co chcete a pořád bude mít rezervu pro dva telefony střední třídy (tohle berte s nadsázkou). Všemu napomáhá 6GB paměti RAM, se kterou se Mi 9 v ČR prodává. Do testu jsme dostali verzi s 128GB pamětí. Nechybí podpora NFC, tedy telefonem můžete platit na prodejních terminálech (funguje bez problémů) a Xiaomi Mi 9 podporuje také rychlonabíjení (27W).

Čtečka otisků prstů

Čtečka otisků prstů se přesunula na displej, tedy lépe řečeno pod něj a proto si dovolím věnovat jednu kapitolu právě čtečce. Konfigurace v nastavení je celkem rychlá a na zamknutém displeji si můžete trvale zobrazit grafické znázornění, kam umístit prst pro odemknutí. Doporučuji tuhle variantu nechat aktivní. Bez toho, aby jste totiž měli tuto nápovědu, tak se Vám telefon na poprvé určitě nepovede odemknout.

Ovšem pokud prst umístíte tam kam máte, tak čtečka je nejen velmi přesná, ale i rychlá (posoudit můžete ve videu výše). Jasně, že přesnost a hlavně rychlost se nevyrovná čtečkám na zádech telefonů, ale ani zde Vás nebude odemknutí telefonu vůbec limitovat. Čtečku musím opravdu pochválit a to i přes to, že jsem k umístění (ano, dával jsem přednost čtečkám na zádech) a technologii měl velkou skepsi.

Displej

Velkou chloubou telefonu Xiaomi Mi 9 je displej. O jeho výrobu se postaral Samsung a jedná se o 6,39" superAMOLED panel s rozlišením 1080 x 2340 pixelů. Nejedná se o nejlepší displej na světě, ale rozhodně se jedná o nejlepší panel, který najdete u telefonů od Xiaomi. A opravdu se povedl, černá je pochopitelně skvostná, displej má skvělý jas na úrovni 600 nitů a nechybí podpora HDR. 

Bohužel i tohoto telefonu máme výřez v displeji pro přední kameru. Ten je navíc ještě softwarově upraven a na displeji jsme ochuzeni o další pixely a to v horní části. Vidět to jde na fotografii níže.

Vzhledem k tomu, že se jedná o AMOLED displej, tak můžete v menu telefonu zapnout funkci "always on", tedy ambientní režim. V takovém případě budete mít neustále na displeji informace o čase, datu, stavu baterie a také budete mít na očích notifikace.

Zobrazení notifikací na ambientním displeji je jediná možnost, jak se k nim dostat. Vzhledem k výřezu na displeji pro čelní kameru se totiž notifikace nezobrazují v horní liště. Tedy ony se tam zobrazí, ale jen na moment: když Vám přijde například mail, tak se v horní liště místo hodin objeví ikona mailu. Ale jen na okamžik, pak hned zmizí a opět se ukáží hodiny. Velmi nešťastné řešení. Další nešťastné řešení je, že když máte notifikaci na ambientním displeji a odemknete displej a následně jej vypnete, tak notifikace zmizí a to aniž byste si přečetli třeba daný mail. Prosím Xiaomi, opravte to! Už totiž nechci přijít o žádnou upomínku z kalendáře.

Výdrž baterie

Xiaomi Mi 9 je vybavena baterií s kapacitou 3300 mAh. To na první pohled vypadá jako opravdu velmi malá kapacita. Ovšem Snapdragon 855 je úsporný čip a v kombinaci s AMOLED displejem 1 pracovní den s telefonem zvládnete. I tak by ale kapacita baterie mohla být lepší, v průměru se dostávám na 3,5 hodiny rozsvíceného displeje. Úspornost se pak projeví při sledování videa, pokud nebudete dělat žádnou jinou činnost, tak 10 hodin sledování videa se dá zvádnout.

Pokud porovnám naměřené hodnoty s telefonem Xiaomi Redmi 5 plus (recenze), který má sice baterii s kapacitou 4000 mAh, ovšem čip Snapdragon 625, tak vyhrává Xiaomi Mi 9 naprosto s přehledem.

Nabití baterie z 0 na 100% s dodávanou nabíječkou trvá hodinu a jednu minutu! To je super hodnota. Podporu bezdrátového nabíjení teprve budeme testovat a to ve speciálním článku a až se k nám dostane bezdrátová nabíječka.

Software

V Xiaomi Mi 9 najdeme po vybalení z krabice Android 9 s nástavbou MIUI 10. V systému nenajdeme moc zbytečných aplikací, i když si tam Xiaomi nějaké své přidalo. Optimalizace je také prvotřídní a to i takhle ze začátku prodeje.

Vzhled systému si můžete přizpůsobit k obrazu svému a to nejen pomocí různých témat, ale také nadstavba MIUI nabízí velkou škálu nastavení. Nechybí režim pro ovládání jednou rukou, možnost probudit telefon poklepem na displej či možnost přehození ovládacích tlačítek či je možné tlačítka úplně skrýt a ovládat telefon pomocí gest. To je opravdu velmi návykové.

V nastavení nechybí ani tmavý režim, který ale má ještě své mouchy a někdy se stane, že písmo je černé. A to na černém pozadí není ono. Zde je ale příslib (na rozdíl od notifikací), že dojde k opravě.

Kvalita fotek

Tři objektivy najdeme na zadní straně Xiaomi Mi 9. Hlavní fotoaparát od Sony má rozlišení 48MPx a světelnost je u tohoto objektivu f/1,75. Tento fotoaparát ovšem funguje primárně jako 12MPx senzor s velmi velkými 1,6 µm pixely a s podporou HDR. Dále je k dispozici 12MPx teleobjektiv pro dvojnásobné zvětšení a nechybí ani širokoúhlý objektiv s 16MPx senzorem.

Základní fotografie pochází z 48MPx senzoru a mají 12MPx rozlišení. Za denního světla jsou fotky opravdu skvělé, plné detailů a barevné podání fotek je prvotřídní. V nastavení fotoaparátu si můžete zvolit také vytvoření snímků v plné 48MPx velikosti. Zde se již ztrácí množství detailů, barevně jsou na tom fotky i v tomto případě velmi dobře.

Pozitivně mě překvapil teleobjektiv. Přiblížené snímky mají sice o něco horší ostrost než u hlavního objektivu, ale není to nic závažného. Fotky jsou opravdu skvělé, tedy bavíme-li se o dostatečném přirozeném světle na fotografované scéně.

Nejhůře je na tom širokoúhlý objektiv, kdy hlavně na okrajích fotek se vytrácí ostrost a u takto pořízených fotek vidíme více šumu.

Noční snímky mají už hodně špatnou ostrost a velký digitální šum. V tomto případě doporučuji fotit pouze hlavním fotoaparátem při 12MPx.

Největší slabinou je u Xiaomi Mi 9 absence optické stabilizace, kterou jsem u focení opravdu postrádal. Všechny fotky (až na 48MPx) byly pořízeny v režimu AI, kdy mám pocit, že výsledek je všech okolností lepší.

Kvalita videa

Tady jsem čekal opravdu pecku. Jak už bylo zmíněno výše, tak Xiaomi Mi 9 postrádá optickou stabilizaci. To by ani tak moc u videa nevadilo, protože zde je k dispozici alespoň elektronická (EIS) stabilizace. Jenže! Stabilizace u Xiaomi Mi 9 funguje jen u 30 snímků za sekundu, což bych oželel u 4K 60fps videa, ovšem chybějící stabilizace u 1080p 60fps rozlišení je neomluvitelná!

Video při všech rozlišeních má skvělé barvy, minimální SW doostření a nízký šum. Video je možné dokonce nahrávat v H.265 kodeku. Skvělý je také datový tok videa a to hlavně u nejvyššího rozlišení: 4K 60fps video má datový tok 42Mbps, 1080p 60fps video pak spíše průměrných 20Mbps. Vše ale kazí již zmíněná stabilizace. Tohle je opravdu průšvih a doufám, že opravitelný aktualizací. Není jediný důvod, proč by SD855 neměl zvládat stabilizaci při 1080p 60fps videu. Zvláště, když je elektronická. Při testování mě dokonce ani nenapadlo, že 1080p 60fps video nebude podporovat stabilizaci a v ukázkovém videu mluvím o zapnuté stabilizaci.

Videa v plné velikosti a bez snížení datového toku si můžete stáhnout zde.

Závěr

Celkově je Xiaomi Mi 9 skvělý telefon a hlavně se povedl po designové stránce. Displej má skvělý jas a rozhodně je na něj krásná podívaná. Potěší bezdrátové nabíjení a i přes nízkou kapacitu baterie nebude vůbec zklamání z výdrže telefonu. Navíc je telefon neskutečně rychlý a ať jste před tím měli jakýkoliv jiný mobil, tak Vás určitě rychlost telefonu pozitivně překvapí.

Pak jsou tady i nějaké zápory. Ten největší je rozhodně v podobě chybějících notifikacích, které sice do jisté míry zachraňuje zobrazení na ambientním displeji, ovšem ani zde to není bez chybné. Pro mě osobně je ještě větší mínus absence stabilizace u 1080p 60fps videu.

Jenže všechny zápory jsou zapomenuty při pohledu na cenu Xiaomi Mi 9! TOP mobil s momentálně nejvýkonnějším (a opravdu úsporným) čipem na trhu, s krásným AMOLED displejem a podporou 27W rychlonabíjení se v ČR prodává totiž za cenu už od 13000Kč (aktuální cenu zjistíte níže)! Pokud tedy přihlédneme k této cenové politice Xiaomi, tak je Mi 9 momentálně nejlepší volbou v poměru cena a výkon!

Xiaomi Mi 9 6GB/64GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fotogalerie Xiaomi Mi 9

Diskuze Xiaomi Mi 9

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!