Nová řada tabletů S9 od Samsungu se dostala na trh před pár týdny. Novinky dostaly několik vylepšení, ale největší změna je u nejmenší varianty Tab S9, která konečně dostala AMOLED displej. Stojí Samsung Galaxy Tab S9 za to?
Recenze Xiaomi Mi Notebook Pro 15: nejlepší pracovní notebook do 25 000 Kč?
Před 4 měsíci Xiaomi zcela nečekaně představilo novou řadu notebooků Xiaomi Mi Notebook dostupnou hned v několika konfiguracích. Ty se liší jak v procesorech, tak ve využitých grafických kartách. Nejvyšší verze je osazena nejnovějším procesorem Intel Core i7-11370H (35W čip založený na 10nm technologii), grafickou kartou Nvidia RTX 3050 Ti a 32 GB LPDDR4X operační pamětí RAM taktovanou na 4266 MHz. Nejslabší verze využívá procesor Intel Core i5-11300H, které grafický výkon dodává dedikovaná grafická karta Nvidia GeForce MX450. Notebooku pak sekunduje 16 GB DDR4 operační paměti RAM taktované na 3200 MHz. Obě verze pak využívají shodný 3,5K OLED super retina displej. Ani nejslabší verze tak není žádné ořezávátko, přihlédneme-li navíc k faktu, že lze tento notebook koupit v přepočtu za 24 000 Kč, jeví se to jako jasná volba pro jeho koupi. Je ale všechno tak skvělé, jak se na první pohled zdá? To si řekneme v dnešní recenzi.
Text: Jiří Svoboda
Design a AMOLED displej
Po vzhledové stránce se Xiaomi opět nechalo inspirovat Applem a nový Mi Notebook Pro 15 je velmi podobný MacBooku Pro. Oproti předchozí verzi Mi Notebooku z roku 2018 však nastala zásadní změna. Šasi je nově vytvořeno z jednoho kusu slitiny leteckého hliníku s keramickým pískováním. Zpracování notebooku se tak dá nyní řadit ke špičce na trhu.
Další změnou na zadní straně notebooku je nové logo Xiaomi, které bychom u předchozí generace hledali marně. Stejné logo nalezneme i na přední straně pod displejem, Xiaomi se tak postupně zbavuje své zkratky MI a využívá pouze logo v celé své kráse.
Samotný displej je pak kapitola sama o sobě. Xiaomi vsadilo na 3,5K OLED (3456x2160) super retina displej využívající nejnovější Samsung E4 materiál, který je výrazně optimalizovaný z hlediska špičkového jasu a spotřeby energie. Displej tak nabízí zobrazení s 10bitovou barevnou hloubkou a vysokým jasem až 600 nitů, kontrastní poměr 1000000:1, široký barevný gamut DCI-P3 a 100% sRGB, certifikaci hardwaru Rhineland TüV pro nízké modré světlo nebo certifikaci VESA HDR 500 (TRUE BLACK). Celý displej je pak navíc krytý ochranným sklem Gorilla Glass. Obrazovka notebooku tak jednoduše vstoupila do kategorie profesionálních grafických displejů.
Xiaomi se rozhodlo jít cestou inovace a nový model osadilo téměř pouze "céčkovými" konektory. Na levé straně šasi nalezneme plnohodnotný konektor Type-C, který podporuje 100W nabíjení a přenos souborů. Vedle něj se nachází jeden čtyřpólový 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a mikrofonu. Na pravé straně pak najdeme plnohodnotný konektor Type-C s podporou Thunderbolt 4, kterým lze zařízení taktéž nabíjet, nebo připojit další dva 4K nebo jeden 8K monitor. Vedle se nachází další Type-C konektor, který slouží pouze pro přenos souborů. Pokud by vám chybělo alespoň jedno USB-A či HDMI konektor, nemusíte zoufat. V balení se nachází redukce právě na dva zmiňované konektory.
Klávesnice nabízí americké rozložení bez numerické části se standardní roztečí kláves 19,5 mm a vyšším zdvihem 1,5 mm. Samotné klávesy jsou pak navrženy ve tvaru hyperboloidu pro co nejpohodlnější psaní. Osobně se mi na klávesnici psalo velmi dobře, jediný problém byl čas od času s mezerníkem, který při stisku na kraji ne vždy zaregistroval stisk. Velmi dobře zpracovaný je i velký touchpad s velmi dobrou odezvou a podporou gest. V pravém horním rohu klávesnice se nachází speciální tlačítko pro chytrého asistenta Xiao AI. Ten však u notebooku není podporovaný nikde jinde, kromě pevninské Číny. Pro mimo-čínského uživatele tak tlačítko zůstane nevyužito. Diagonálně od tlačítka hlasového asistenta se nachází i velmi rychlá čtečka otisku prstů, která však po instalaci Windows 11 přestala fungovat. Je tedy nutné počkat na vydání nových ovladačů pro podporu této čtečky (čtečka ELAN Fingerprint).
Na spodní straně notebooku se nachází dva 2W reproduktory, které jsou spíše průměrné v dané cenové relaci. Mikrofon je pak podprůměrný a pokud máte videohovor ve větší místnosti, může se stát, že vás na druhé straně hovoru skoro vůbec neuslyší. Jak jsem již ale zmiňoval, notebook disponuje čtyř-pólovým 3,5mm jackem, takže tento neduh lze odstranit sluchátky s externím mikrofonem.
Výkon
Testovaná verze notebooku disponuje výkonným procesorem Intel Core i5-11300H založeným na architektuře Tiger Lake. Procesor využívá 4 jádra a 8 vláken, u kterých se takt jader odvíjí od nastavení TDP. Takt se tak může lišit od 2,6 GHz (28W TDP) do 3,1 GHz (35W). Boost jednoho a dvou jader při zátěži může dosáhnout v režimu až 4,4 GHz. Všechna čtyři jádra mohou dosáhnout až 4 GHz. Mezipaměť L3 je snížena na 8 MB ve srovnání s 12 MB u vyšších modelů i7. Procesor je založen na 10nm technologii a jeho součástí je i integrovaná grafika Intel Iris Xe Graphics G7 80EUs. Notebooku sekunduje i dedikovaná grafická karta Nvidia GeForce MX450 založená na architektuře Turin a využívající čip TU117, používaný například v grafické kartě GeForce GTX 1650 (MX450 má však sníženou paměťovou sběrnici 64 Bit). Notebook tak nabízí dostatečný výkon nejen pro náročnou práci, ale i pro spoustu her při nižším rozlišení. Ani při náročnější grafické práci se Xiaomi Mi Notebook Pro nijak výrazně nezahřívá.
Výsledky benchmarků Cinebench R23 a PassMark jsou k dispozici níže.
Baterie
Xiaomi notebook osadilo 66Wh baterií, které dodává energii 100W adaptér. Výdrž baterie by měla dosáhnout až na 12h (v závislosti na nastavení notebooku), v průměrné pracovní zátěži jsme se však k udávané výdrži ani zdaleka nepřiblížili. Notebook většinou vydržel 5-6h, takže přibližně polovinu udávané hodnoty.
Závěrečné hodnocení
Čtvrtá generace opět zamíchala kartami a zatopila zaběhnutým značkám pod kotlem. Výkonný procesor Intel Core i5-11300H ve spojení s grafickou kartou Nvidia GeForce MX450 a skvělým 3,5K OLED displejem dělá z toho zařízení téměř dokonalého společníka. Samozřejmě, notebook má i své neduhy, počínaje horší kvalitou mikrofonu, průměrnou kvalitou reproduktorů, nebo předinstalovaným čínským systémem, kvůli kterému musíte udělat čistou instalaci Windows. I tak bychom však v dané cenové kategorii do 25 000 Kč jen marně hledali notebook, který by se mohl rovnat celkovým specifikacím testovaného Mi Notebooku Pro.
Teď už jen aby se Xiaomi rozhodlo pro oficiální distribuci i za hranice pevninské Číny.
Fotogalerie Xiaomi Mi Notebook Pro 15
Diskuze Xiaomi Mi Notebook Pro 15
Galaxy Watch6 je nová řada chytrých hodinek od Samsungu s Wear OS, která na první pohled nepřináší nic nového. Jedna změna ale proměnila hodinky výrazně už na první pohled. Jak Samsung Galaxy Watch6 uspěly v testu?
Logitech má úspěch ve své produktové řadě myší MX Master. Poslední verze bezdrátové myši MX Master 3S přináší tišší tlačítka či vyšší hodnotu DPI. A pochopitelně si zachovává svůj ergonomický tvar.
Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.
Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!